loading.gif
mobile-banner-bg

‘’Öğretmen Atamalarının Yüzde 50’si İstanbul’a Yapıldı’’

...
09 Eylül 2022 - Cuma

“Yüz Yüze 100 Gün” programları kapsamında Esenyurt’ta ziyaretlerde bulunan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Eğitimin olmazsa olmazı öğretmenlerimiz anlamında da İstanbulumuza pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Son 2 atamanın yüzde 50'sini İstanbul'a ayırdık.

İl Başkanlığımız tarafından başlatılan “Yüz Yüze 100 Gün” programları tüm hızıyla sürüyor. Programlar kapsamında Milli Eğitim Bakanımız Mahmut Özer, Esenyurt'ta ziyaretlerde bulundu. Bakanımız Özer’e; İl Başkanımız Osman Nuri Kabaktepe, İl Başkan Yardımcılarımız, İlçe Başkanımız Harun Özer, İlçe Yönetim Kurulu üyeleri ile çok sayıda teşkilat mensubumuz katıldı.

Bir demir fabrikasında staj yapan meslek lisesi ve mesleki eğitim merkezi öğrencileri ile bir araya gelen Bakanımız Özer’i öğrenciler çiçekle karşıladı. Metal fabrikası yetkilileri ile görüşen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğrenciler ile öğle yemeği yedi. Yemek sonrasında açıklama yapan Bakanımız Özer, “Bugün itibariyle 710 bin çırak ve kalfanın olduğu bir işgücü piyasamız var. Sayın Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı gibi 2022 yılının sonuna kadar bu rakamı 1 milyona çıkaracağız dedi.

2022'NİN SONUNA KADAR KALFA VE ÇIRAK SAYIMIZI 1 MİLYONA ÇIKARACAĞIZ

Metal fabrikasında konuşma yapan Bakanımız Özer Milli Eğitim Bakanlığı olarak mesleki eğitimi güçlendirmek için çok önemli projelere imza atıyoruz. Uzun yıllardan beri mesleki eğitimle ilgili Türkiye'de çok şikayet vardı, 'Aradığım elemanı, çırağı, kalfayı bulamıyorum' şeklinde şikayetler vardı. Milli Eğitim Bakanlığımızca kat sayı uygulaması 2012'de kaldırıldıktan sonra mesleki eğitimi güçlendirmek için çok önemli çalışmalar yaptık. Biz de mesleki eğitimi çok daha iyi bir düzeye getirmek için çok önemli projelere imza attık. Yapılan değişikliklerle çırak, kalfa ve usta sayısında çok ciddi bir artışa vesile olduk. Kanun değişikliğinden önce tüm Türkiye'de 159 bin çırak, kalfa varken bugün itibariyle 710 bin çırak ve kalfanın olduğu bir işgücü piyasamız var. Sayın Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı gibi 2022 yılının sonuna kadar bu rakamı 1 milyona çıkartacağız” dedi.

“10 BİN ÖĞRENCİ KAPASİTELİ KAMPÜS İNŞA EDECEĞİZ”

Lise kampüsü inşaatını gezen Bakanımız Özer İstanbul'un ertelenen tüm eğitim yatırımlarını hızlı bir şekilde yatırım programına aldık. İnşallah 39 ilçede eğitimle ilgili tüm sorunların çözüldüğü bir döneme doğru hızlı bir şekilde gidiyoruz. Eğitimin olmazsa olmazı öğretmenlerimiz anlamında da İstanbulumuza pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Son 2 atamanın yüzde 50'sini İstanbul'a ayırdık. Her 2 atamada, İstanbul'a ayırdığımız öğretmen sayısı 20 bine ulaşmış oldu. Esenyurt ilçemiz diğer ilçelerimiz içerisinde ayrıcalıklı olan bir yer. Gerçekten Okul yapımı ve arsa ile ilgili çok ciddi sıkıntıların yaşandığı ilçelerimizden bir tanesi. Buraya yatırım yapmak istiyoruz ama yatırım yapacak yer bulmayla ilgili bir sıkıntımız vardı. Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleriyle burada 68 dönümlük araziyi Esenyurt'un eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için kazandırmış bulunuyoruz. Bu alanda 10 bin öğrencinin eğitim alacağı bir kampüsü inşa edeceğiz” diye konuştu.