...

YALAN HABER

Diyanet isleri Başkanlığı 2021 yılında 58 milyon 17 bin lira faiz geliri elde etti.

DOĞRUSU NE?

Diyanet isleri Başkanlığının bütçesi, genel bütçeli idareler arasında yer almaktadır. Kurumun harcama birimlerine ait muhasebe kayıtları, Genel Yönetim Muhasebe Yönetmeliği ile bu yönetmeliğe bağlı hazırlanan Merkezi Yönetim Muhasebe (Yönetmeliği hükümlerine göre tutulmaktadır.)

YALAN HABER

Türk Sahil Güvenliği göçmenleri şiddet kullanarak Yunanistan'a itiyor.

DOĞRUSU NE?

5 Eylül 2019 tarihinde Madra Çayı’nda seyreden ve düzensiz göçmenleri taşıyan bot, iki Türk Sahil Güvenlik kontrol botunun tüm uyarılarına ve manevralarına rağmen durmamış, botu kullanan şahıs göçmenlerin hayatlarını tehlikeye atacak manevralar yapmaya devam etmiştir.

YALAN HABER

‘’TOGG'un Üretim Bandı Yok" iddiası.

DOĞRUSU NE?

TOGG'un teknoloji üssü olarak tasarlanan Gemlik Kampüsü'nün temeli, 18 Temmuz 2020 tarihinde atılmış, tesisin üst yapı çalışmalarına Ocak 2021'de başlanmıştır. Tesisin inşası, planlandığı gibi iki yılda tamamlanmıştır. TOGG'un resmî Twitter hesabından aracın tüm üretim aşamalarını ve üretim bandını açık şekilde gösteren bir video yayınlanmıştır.

YALAN HABER

"Türk Silahlı Kuvvetleri Kimyasal Silah Kullanıyor" iddiası.

DOĞRUSU NE?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde kimyasal silah bulunmadığını vurgulamış. İddialara ilişkin açıklamasında "Silahlı Kuvvetlerimizin bugüne kadar kimyasal silah kullanmak gibi bir taksiratı yoktur. Attığı bütün adımları uluslararası hukuk neyin gerektiriyorsa bu çerçevede atmıştır ve bu çerçevede atmaya da devam edecektir." ifadelerini kullanmıştır.

YALAN HABER

"Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının Kimlik Bilgileri Satılıyor" iddiası.

DOĞRUSU NE?

Merkezi Nüfus idaresi Sistemi (MERNiS) internete (kapalı devre) çalışan, internet ortamına kapalı bir sistemdir ve her yıl düzenli olarak bağımsız farklı firmalara sızma testi yaptırılmaktadır. Bugüne kadar yaptırılan sızma testlerinde, güvenlik sistemlerinin çok iyi olduğu raporlarla ortaya koyulmuştur.