loading.gif
mobile-banner-bg

Kâğithane’de Tarihin Emanetleri Yarınlara Armağan Oldu

...
29 Nisan 2024 - Pazartesi

Antik Çağ’dan günümüze kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış Kâğıthane’de tarihi eserler tek tek restore edilerek geleceğe kazandırıldı.

Kâğıthane Belediyesi tarafından başlatılan tarihi ihya çalışmaları kapsamında; tarihi Sadabad Su Sarnıcı, II. Abdülhamid Çeşmesi, II.  Mahmud Nişantaşı, tarihi Kâğıthane Treni, tarihi Saray Çamaşırhanesi ve Sadabad Karakolu’nun restorasyonu tamamlandı.

Tarihi Su Sarnıcı

Osmanlı döneminde Kâğıthane bölgesinin su ihtiyacını karşılayan; tek katlı taş yapı 6,5 metre yükseklikte ve 210 m2'lik alanı kapsıyor.

II. Abdülhamid Çeşmesi

Kâğıthane Belediyesi tarafından gelecek nesillere armağan edilmek üzere aslına uygun şekilde restore edilen çeşme; dört yüzlü, saçaklı bir çeşmedir. Saçak altları baklava dilimi süslerle bezelidir. Dört yanında da mermer aynaları vardır. Kitabesi Şair Fevzi tarafından hazırlanmış, yazısı ise Hattat Nuri tarafından yazılmıştır.

II.  Mahmud Nişantaşı

II. Mahmud ’un bir testiye yaptığı top atışının hatırasına dikilen Nişantaşı, dikdörtgen mermer bloktan oluşmaktadır. Mermer bir kaideye oturan kitabenin üstünde yine mermerden yapılmış tuğra mevcuttur. Kitabenin yazıları talik usulüyle kazınmıştır ve 20 satır halinde 40 mısralıktır.

Tarihi Kâğıthane Treni

Tarihte  “Kağıthane Treni’ “olarak da bilinen, 1. Dünya Savaşı döneminde kömür taşıması için kurulan, Kurtuluş Savaşı döneminde de Anadolu’ya silah kaçırılmasında kullanılan Haliç-Karadeniz Sahra Hattı, 100 yıl aradan sonra nostaljik bir trenle yeniden hayat buldu.

Tarihi Saray Çamaşırhanesi

1860'lı yılların başında Sultan Abdülaziz Han tarafından saraydaki kişilerin kıyafetlerinin temizlenmesi amacıyla yapılan Sadabad Kasrı Çamaşırhanesi, 160 yıl aradan sonra Kağıthane Belediyesi tarafından restore edildi. Toplam 110 metrekare alan üzerine kurulu yapının 9 metre uzunluğunda bir de bacası bulunuyor.

Tarihi Sadabad Karakolu

Sultan II. Abdulhamid döneminde Kâğıthane bölgesinin güvenliğinden sorumlu 66. Yeniçeri Ortası'nın karakol ve hara olarak kullandığı tarihi Kâğıthane Köyü Karakolu,  Kitap Kafe ve Turizm Ofisi olarak hizmet vermek üzere restore edildi. Tarihi yapı, 200 metrekare alan üzerinde müstakil dikdörtgen şeklinde; yığma almaşık taş duvar sistemiyle inşa edilmiştir.