CHP Yönetiminde İstanbul’un Kayıp 1000 Günü

İl Başkanımız Osman Nuri Kabaktepe ve İBB Meclisi Grup Başkanvekilimiz ve Esenler Belediye Başkanımız M. Tevfik Göksu, 2019’da göreve gelen CHP yönetimi elinde İstanbul’un ne hallere düştüğünü gözler önüne sermek için “İstanbul’un Kayıp 1000 Günü” konulu basın toplantısı düzenledi. CHP’li İBB’nin 1000 gününü 5 ayrı dönem olarak değerlendiren İl Başkanımız Kabaktepe, “Algı Balonları ve Bahaneler Dönemi olarak başlayan süreç; Guguk Kuşu Siyaseti Dönemi, Mavi Boncuk Siyaseti Dönemi, Tatil ve Seyahat Dönemi, Terk Edilmişlik Sendromu Dönemi olarak devam etti. Bugüne kadar AK Parti döneminde büyük ölçüde yapılmış işleri kendi yapmış gibi pazarlamaktan öteye geçemeyen CHP’li İBB Başkanı elinde İstanbul, eser ve hizmet belediyeciliğinden yoksun kaldı. Kaybedilen 5 yılı telafi etmek ve yeni bir başarı hikayesi yazmak için canla başla çalışacağız” dedi.

04.08.2022

İl Başkanlığımız’da düzenlenen “İstanbul’un Kayıp 1000 Günü” konulu basın toplantısına medya temsilcileri, köşe yazarları ve çok sayıda basın mensubu katıldı. Toplantıda; İl Yürütme ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz, İBB Meclisi AK Parti Grup Yönetimimiz de hazır bulundu.

Basın toplantısının açılış konuşmasını İl Başkanımız Osman Nuri Kabaktepe yaptı. Ardından İBB Meclisi Grup Başkanvekilimiz ve Esenler Belediye Başkanımız M. Tevfik Göksu ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdi.

Bu süreyi İstanbul'un hizmet tarihinden kayıp 1000 günlük süreç diye nitelendiren Kabaktepe, Yanan metrobüsler, yolda kalan otobüsler, bozulan metrolar, temel atmama törenleriyle bütünleşen kayıp 1000 gün yaşadık. dedi.

“ENGELLENİYORUM YALANIYLA BECERİKSİZLİĞİN ÜSTÜ ÖRTÜLMEK İSTENİYOR”

Birinci dönemi algı balonları ve bahaneler dönemi olarak tanımlayan Kabaktepe, İmamoğlu'nun göreve geldiği günden bugüne kadar her iki cümlesinden birinin engelleniyorum algısı üzerine kurulduğunu, yapılan yanlışlıklar ve eksiklikler ile başarısızlıklarının üstünün bu şekilde örtülmeye çalışıldığını söyledi.

İmamoğlu'nun görev süresinin ikinci dönemini ise guguk kuşu siyaseti dönemi olarak adlandıran Kabaktepe, şöyle konuştu:

“AK PARTİ İCRAATLERİNİ SAHİPLENEN GUGUK KUŞU SİYASETİ”

Guguk kuşları yuva yapmaz, kuluçkaya yatmaz. Yuva yapan bir kuşun yuvasına kendi yumurtasını bırakarak yavrusunu büyütür. Bunu başkasının hizmetine konan bir anlayış ve yaklaşım olarak değerlendiriyoruz. Sayın İmamoğlu ne yazık ki İstanbul'a değer katacak yeni projeleri kendisi ve ekibiyle üretmekten ziyade, rahmetli Kadir Ağabey döneminde başlamış projelerin bir kısmını devam ettirmiş ve bitirmiştir. Bunu da tebrik ederim ancak başta Eyüp'teki tramvay ve en son açılan Halk Ekmek fabrikası olmak üzere bunu bir guguk kuşu mantığıyla AK Parti döneminde yüzde 70-80'i bitmiş projelerin sanki tamamının kendi dönemlerinde planlanmış mantığıyla yapılmasını esefle karşıladığımızın altını çizmek istiyorum.

Kabaktepe, İmamoğlu'nun üçüncü dönemini ise mavi boncuk siyaseti dönemi olarak niteleyerek, Sabah, şehidimiz Eren Bülbül'ün yanlış fotoğrafıyla da olsa bir başsağlığı mesajı, ondan sonra bir bakıyorsunuz terör örgütleriyle iltisaklı olanların işe başlatılması... İç kavgalarından mülhem, bazen küresel CHP'li takılırken, duruma göre Atatürk milliyetçisi olma çabasına girildiğini görüyoruz. Yani Başkan bir yerlere 'I am OK' demek için duruma göre ayrı pozisyonlara giriyor. Biz buna 'mavi boncuk siyaseti' diyoruz. Bu siyaset tarzı ilkesizliği ilke edinen bir siyaset tarzıdır. Milletimiz de buna gereken cevabı önüne sandık konulduğunda verecektir. ifadelerini kullandı.

“İSTANBUL’U ÖZLEDİĞİ ESER VE HİZMET BELEDİYECİLİĞİNE YENİDEN KAVUŞTURACAĞIZ”

Ekrem İmamoğlu'nun dördüncü dönemini tatil ve seyahat dönemi olarak isimlendiren Kabaktepe, İstanbulluların kentte yaşanan her kriz döneminde tatilde olan İmamoğlu'nun görev başında olmamasını sorguladığını aktardı.

İl Başkanımız Kabaktepe, beşinci dönemi terk edilmişlik sendromu dönemi olarak tanımlayarak, İmamoğlu'nun, kendisini cansiperane destekleyen kişiler tarafından terk edildiği günleri yaşadığını, özellikle İstanbul'da yaşanan son sel felaketinde tatilde olmasının kendisine destek veren sanatçısından sporcusuna ve gazetecisine kadar birçok kesimin tepkisini çektiğini belirtti.

İmamoğlu'nun görev süresinin son dönemini misafir başkan yolcu dönemi olarak adlandıran Kabaktepe, şunları söyledi:

Misafir Başkan'ın umut pazarlayarak ve algılar üzerine bina ederek çıktığı yolda, bırakın daha iyisini yapmak, tabir yerinde ise işleyen sistemi bozduğu, beceriksiz ve başarısız bir yönetimi hep birlikte tecrübe ederek 3 yılı geçirmiş olduk. Eleştiri ve tenkitlerimiz, bir sonraki seçimde bırakın İstanbul'u, Beylikdüzü'nü bile kazanma ihtimali olmayan 'Turist Başkanın', bu kadim şehre 1000 gün kaybettirdiğini bir kez daha göstermek, İstanbul'un kalan 2 yılı en az hasarla tamamlamasını sağlamak içindir. Sonrasında inşallah AK Parti kadroları olarak ehliyet ve liyakatli kadrolarımızla İstanbul'u özlemini çektiği günlere döndürecek, kaybedilen 5 yılı telafi etmek ve yeni bir başarı hikayesi yazmak için canla başla çalışmaya devam edeceğiz.

İSTANBUL'DA 114 BÜYÜK PROJE DURDURULDU

İBB Meclisi Grup Başkanvekilimiz ve Esenler Belediye Başkanımız Mehmet Tevfik Göksu da toplantıda mevcut İBB yönetiminin 3 yılını sunum yaparak değerlendirdi.

Göksu, AK Parti Meclis Grubunun 3 yıllık sürede İBB Meclisi'ndeki muhalefet anlayışını gözlem/iftiralara cevap, ikaz ve öneri, eleştiri ve çözüm önerileri, İstanbullu adına hesap sorma ve Grubumuza denetim yetkisi veren İstanbul halkına hesap verme şeklinde sıraladı.

Göksu, İBB'nin 3 yılda ortaya koyduğu yönetim anlayışını AK Parti dönemine ilişkin tutumu, İstanbul'a ilişkin tutumu ve vaatlerine ilişkin tutumu başlıkları altında değerlendirdi.

İBB'nin AK Parti dönemine ilişkin ilk tutumunun iftira atmak olduğunu belirten Göksu, atılan iftiralara karşı verdikleri sert cevaplardan sonra intihale başlandığını kaydetti. Göksu, intihal konusuna yönelik, Kurbağalıdere'de yapılan ıslah çalışmaları ile Kemerburgaz Kent Ormanı'nın, Üsküdar Meydanı'ndaki yağmur baskınlarıyla ilgili yatırımların, 1994'ten beri hizmet veren Merter Kapalı Otoparkı ile 1996'da yapılan Cemal Kamacı Spor Kompleksi'nin yeni dönemde yapılmış gibi gösterildiğini aktardı.

Mehmet Tevfik Göksu, CHP'nin İstanbul için tutumunu iptal ve durdurma, ihmal ve geriye gidiş, algı, reklam ve israf başlıkları altında görsellerle anlattı. İptal ve durdurma başlığına Silahtarağa İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi Temel Atmama Törenini örnek veren Göksu, ayrıca Levazım-Dolmabahçe Tüneli'nin durdurulduğunu, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattının kapatıldığını ve dikey bahçelerin söküldüğünü kaydetti.

KENTTE 114 BÜYÜK PROJE DURDURULDU

İBB yönetiminin, göreve gelir gelmez kentte 114 büyük projeyi durdurduğunu belirten Göksu, Geldiğinde bunların yaklaşık ihale bedeli 11 milyar civarındaydı. Hepsini durdurdu. dedi.

İmamoğlu'nun Ben ekonomik olarak iflas etmiş bir belediye aldım sözlerini anımsatan Göksu, belediyeyi teslim ettiklerinde borcun 28,525 milyar olduğunu söyledi. Göksu, Bugün İstanbul ne durumda? Şu anda yıl başı itibarıyla kesinleşmiş borcu 57,6 milyar. Yıl sonu itibarıyla İBB'nin borç stoku 104,9 milyara çıkıyor. ifadelerini kullandı.

İstanbul'un şu anda dünyada trafik yoğunluğu açısından birinci olduğunu söyleyen Göksu, toplu taşımada bekleme sırasında da kentin dünyada birinci olduğunu, bekleme süresinin 68 dakikaya çıktığını kaydetti.

İBB Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Göksu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Namus sözü veriyorum. Hiç kimseyi ekmeğinden, aşından, işinden etmeyeceğim. dediğine dikkati çekerek, 1 Temmuz 2019-1 Temmuz 2022 tarihleri arasında 15 bin 819 kişinin belediyedeki işlerinden çıkartıldığını, yine bu tarih aralığında 50 bin 574 kişinin işe alındığını aktardı.

3 YILDA 233 MİLYAR LİRAYI NEREYE HARCADIN?

İBB yönetiminin göreve başladığında vadettiği projeleri tek tek sayan Göksu, bunların birçoğunun hayata geçirilmediğini, bir kısmının ise kısmen yapıldığını belirterek, İBB, 100 üzerinden 5,9 ile sınıfta kaldı. Bütün vaatlerini gerçekleştirme oranı 5,9. Geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalında, 'Vaatlerimin yüzde 60'ını gerçekleştirdim.' dedi. 5,9'u 6'ya yuvarlamış, bunu 10'la çarpmış yüzde 60. ifadelerini kullandı.

İBB Grup Başkanvekili Göksu, İmamoğlu'na şu soruları yöneltti:

Bu şehre bir metreküp yeni ilave temiz su kaynağı oluşturabildin mi? Kendinizin başlayıp bitirdiği bir tane atık su arıtma tesisi yaptın mı? Projesini yapıp inşaatına başladığınız bir metre yeni metro hattı var mı? Planlayıp hizmete açabildiğiniz bir kilometre karayolu var mı? Bizzat temelini atıp inşa edebildiğiniz bir tane spor salonu var mı? Sıfırdan başlayıp inşa ettiğiniz bir tane yüzme havuzu var mı? Projelendirip inşaatına başlayabildiğiniz bir tane kültür sanat merkezi var mı? Projesini kendinizin yapıp başladığı bir tane yaşam vadisi var mı? '150 Gün 150 Proje' diyerek açılışlarını yaptığınız projelerden kaç tanesini kendiniz başlattınız? Temel soru, 3 yılda 233 milyar lira harcadın, bunlar yoksa, 233 milyar lirayı nereye harcadın?

Haberler Haberler Haberler Haberler Haberler Haberler Haberler Haberler Haberler Haberler Haberler
Sen de AK Parti ailesine dahil ol, Güce güç kat!

Sizinle daha da güçlüyüz!

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ - İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI Sütlüce Mah. İmrahor Cad. No : 46 , Beyoğlu/İstanbul Tel : (212) 315 86 00 , Fax : (212) 221 95 77 E-Posta : info@akpartiistanbul.com

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ | 2021 - TÜM HAKLARI SAKLIDIR

İÇERİKLER İZİNSİZ KULLANILAMAZ