İl Başkanımız Bayram Şenocak, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı.


Bu Haberi Paylaş

 

 

 

 

 
Diğer Haberlerİl Başkanımız Bayram Şenocak, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Başkanımızın mesajı şöyledir:

Bugün, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’in Kurtuluş Savaşımızı başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 101. yıldönümünü kutluyoruz.

19 Mayıs, imanından ve medeniyetinden aldığı güçle, özgürlük ve bağımsızlığını her şeyin üstünde tutan, sömürgecilere teslimiyeti ve esareti asla kabul etmeyen kahraman milletimizin, her türlü zorluğa göğüs gererek verdiği varlık-yokluk mücadelesinin ilk adımıdır.

Atatürk’ün liderliğinde 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yakılan istiklal meşalesi Amasya, Sivas ve Erzurum’dan geçerek elden ele, dilden dile, gönülden gönüle tüm vatan sathını kuşatmıştır. Diğer yandan bu mücadelenin TBMM vasıtasıyla yürütülmüş olması, milli egemenlik ve meşruiyet açısından son derece önemli ve dikkat çekicidir.

Herkes bilmelidir ki, 19 Mayıs 1919’da başlayan, birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde gerçekleştirdiğimiz İstiklal savaşımız, bizi millet yapan değerlere yaslandığımız takdirde neleri başaracağımızı göstermesi bakımından da sürekli hatırımızda tutmamız ve tazelememiz gereken bir ruhtur.

Hem bugünümüzün inşa edicisi hem de geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz gençlerimizin, 19 Mayıs ruhunu anlamalarına, özümsemelerine ve bu ruha sahip çıkmalarına büyük önem veriyoruz. Tarih ve medeniyetinden aldığı ilhamla, özgüveni yüksek, milli şuur, ahlak ve karakter sahibi, genç nesiller yetiştirmek için, sürekli ve yoğun bir çaba içindeyiz.

Gençlerimizin önünü açmak, onları hayata ve geleceğe daha iyi hazırlamak ve onlara ne kadar güvendiğimizi göstermek adına, bugüne kadar birçok reformu hayata geçirdik. Sadece birkaçını söylersek;

Seçilme yaşını önce 25’e sonra 18’e indirdik. Meclisimizi gençlere açarak Türkiye’nin yönetiminde söz sahibi olmalarını sağladık. 15-18 yaş aralığındaki gençlerin dernek kurmalarına yasal imkan oluşturarak sosyalleşmelerine öncülük ettik. Eğitim harçlarını kaldırıp, burs ve kredi imkanlarını, akademik desteklerini, geçmişle kıyas edilemez seviyelere çıkardık. Sayısız üniversite, derslik açtık, ücretsiz ders kitabı uygulaması getirdik. Her ilimizi gençlerin rahatça kalacağı konforlu yurtlarla donattık. Askerlik sürelerini gençlerin isteği doğrultusunda revize ettik. Her yanı kültür sanat ve spor merkezleriyle buluşturarak gençlerimizin sportif ve sanatsal aktivitelerini artırdık. Genç girişimcilere her türlü ekonomik desteği verip vergi muafiyetleri sağladık.?Bugün gençlerimiz siyasetten ekonomiye, bilimden sanata kadar her alanda birikim ve enerjilerini hayata katıyor, üretime dönüştürüyorlar. Bundan da büyük bir kıvanç duyuyoruz.

Hiç kuşku yok ki, ülkemizi karıştırmak isteyen karanlık çevrelerin zaman zaman tahrikçi söz ve tavırlarına rağmen, gençlerimizin teröre, şiddete ve kör ideolojilere asla prim vermeyen, vatan, bayrak ve kardeşliği merkeze alan milli ve yerli duruşları, her zaman en büyük iftihar kaynağımız olmaktadır.

Bu duygularla, 19 Mayıs’ın 101. yılında, bu toprakları vatan yapan ve bize emanet eden milli mücadele kahramanlarımızı ve tüm şehitlerimizi bir kere daha saygı, minnet ve rahmetle anıyorum.

Başta İstanbullular olmak üzere tüm milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, en kalbi duygularla selamladığım sevgili gençlerimize, hayatlarının her alanında sağlık, mutluluk ve başarılar temenni ediyorum.

 

19.05.2020